Zprávy ze světa Amigy #1

Na stránky píšu novinky ze světa retra, jak mi můj čas a život dovolí. Nevyhledávám multiplayer, preferuji nejvíce single player, popř. multiplayer u jednoho počítače. Mým nejoblíbenějším počítačem je Amiga, z novějších konzolí to je Nintendo Wii a Switch.

Co se dělo ve světě Amigy za poslední dobu? V těchto rychlých novinkách to zjistíte. 

Zprávy ze světa Amigy #1

Nová verze Hollywood 9: Sugarcane
Po více než dvou letech vývoje společnost Airsoft Softwair oznámila, že je dostupná nová verze programu Hollywood 9: Sugarcane. Hollywood je programovací jazyk, který lze použít k vytváření nejrůznějších programů a her založených na grafickém uživatelském rozhraní, jak pro stolní počítače, tak i pro mobilní telefony na platformách Android a iOS. Hollywood podporuje také retro platformy (např. AmigaOS, MorphOS, AROS) vedle moderních operačních systémů (Windows, macOS, Linux).

Právní bitva mezi společností Hyperion a Amiga Inc pokračuje.
Společnost Hyperion Entertainment je nejlépe známá ohledně vydávání AmigaOS 4.0 (PowerPC), AmigaOS 4.1 (PowerPC), AmigaOS 3.1.4 (68k) a v současné době pracuje také na AmigaOS 3.2 (68k). Na druhé straně Amiga Inc., Itec a Amino jsou nejvíce známé tím, že prakticky nedělají nic od krachu společnosti Commodore v roce 1994. Ale obrázek si udělejte sami, přeji příjemné čtení. Můžete začít v roce 1994 do současnosti, bude to velmi výživné a smutné.

Seznam nových uploadů na Aminetu
Aminet je největší archiv softwaru pro počítače Amiga.

Nové instalátory pro systém WHDLoad
Pomocí WHDLoad lze na pevný disk instalovat hry, dema a intra, které byly původně navrženy ke spouštění pouze z disket.

Zajímáte se o dění v retro světě? Jestli máte zájem přispět novinkami o různých retro systémech, ozvěte se, spolupráci vítám.

Nová puzzle hra ArtPazz (AGA)
Logická hra napsaná v programovacím jazyce AMOS Professional. Je zdarma, ale můžete však za ní zaplatit dobrovolnou cenu.

Event Amiga 35 zrušen
Událost "Flashback 20/20 feat. Amiga 35" v nizozemském Hilversum, která byla dříve kvůli koronavirové situaci odložena, byla nyní definitivně zrušena.

První alfa verze Amos Professional Unity
AMOS Professional Unity programuje Frédéric 'AmiDARK' Cordier a jedná se o jeho druhý pokus o přidání podpory AGA chipsetu do kompilátoru jazyka BASIC. Podle vyjádření vývojáře na amigaworld.net tohoto cíle dosáhl vydáním AMOS Professional AGA, ale na úkor kompatibility se staršími ardware a starými datovými formáty („Banks“).

Nové číslo Amiga Addict
Britský časopis, který se věnuje počítačům Amiga. Třetí číslo obsahuje recenzi FPGA klonu UnAmiga a mnoho dalších zajímavých věcí. Časopis vychází měsíčně v papírové podobě a také ve formě PDF.

Lubricator
Lubricator (dříve WebDiskWriter) je program, který umí načíst obrazy disket z Internetu a zapsat je na disketu. Funkčnost i na počítačích s 1MB RAM a bez HDD.

Dungeon Crawler
Před třemi měsíci byl oznámen rozšiřující balíček hry Dungeon Crawler Black Dawn Rebirth s názvem „Black Down Rogue“, ale nyní má být dokonce samostatnou hrou. Engine hry byl kompletně přepsán a bude použita i nová grafika. Obrázky můžete vidět na stránkách Indie Retro News.

Adventura Nippon Safes Inc. je freeware
Adventuru Nippon Safes Inc. vydanou v roce 1992 nyní vývojáři zpřístupnili jako freeware. Obrazy disků, skeny manuálu jsou k dispozici ke stažení na scummvm.org/games.

Kipper2K: Jak to vypadá s klávesnicemi?
Vyjádření proč se nepodařilo dodat klávesnice (pro A500 a A1200) do konce roku 2020 všem uživatelům, kteří si je předem rezervovali. Současným plánem je dosáhnout toho do konce června tohoto roku.

AmiModRadio 0.99992
Nová verze programu pro automatické stahování, extrahování a přehrávání modulů z Aminetu. Podporovány jsou i další weby, jako Haxor.fi, Modland a Modules.pl. 

Amiga News - Amiga News DE
Zdroj: www.amiga-news.de
BoinBall obrázek: www.wikipedia.org