Emulátor Atari800MacX ve verzi 6.0 dostává podporu Apple Silicon

Na stránky píšu novinky ze světa retra, jak mi můj čas a život dovolí. Nevyhledávám multiplayer, preferuji nejvíce single player, popř. multiplayer u jednoho počítače. Mým nejoblíbenějším počítačem je Amiga, z novějších konzolí to je Nintendo Wii a Switch.

Před několika dny byla uvolněna nová verze emulátoru Atari800MacX a od verze 6.0 nativně podporuje počítače Apple, které jsou vybavené ARMovými procesory M1. 

Emulátor Atari800MacX ve verzi 6.0 dostává podporu Apple Silicon

Nejedná se úplně o nejnovější verzi, před pár dny byla vydána verze 6.0.1, která přináší menší opravu se zobrazením ve fullscreen režimu. Ale osobně považuji nativní podporu procesorů M1 za velikou novinku, která vždy potěší nejednoho majitele počítačů Apple, kterému uvnitř tluče procesor s architekturou ARM. Níže se podíváme proč.

Rosetta 2, aneb spouštíme Intel aplikace na ARM

Rosetta 2 je vlastně takový emulátor a jakmile spustíte na Macu první aplikaci, která není optimalizovaná pro nové ARM procesory, systém bude požadovat povolení pro instalaci toho emulátoru. Od té doby se při spuštění aplikace, která vyžaduje Intel procesor na pozadí spustí tato emulační vrstva a překládá v reálném čase kód, aby byl srozumitelný pro současné M1 procesory.  

image
Powered by Apple M1!

Společnosti Apple nedělá žádný problém bez mrknutí oka přejít na úplně jinou architekturu (Motorola 68k, PowerPC, Intel x86). Rosettu použil například při svém veletoči, kdy přecházel z PPC procesorů na Intel a dle zkušeností z dob minulých víme, že tato emulační vrstva tady s námi nebude donekonečna. Ale v nějaké vzdálené (a nebo také blízké) budoucnosti jí společnost Apple ze systému odstraní. Ale to bude nejdříve, až bude celá jeho produktová řada počítačů převedena na ARM.

image
Atari800MacX

Release notes

Bug Fixes (in version 6.0.1):

  • Fixed issues in full screen with fixed aspect ratios and garbage being displayed on the screen.

New Features (in version 6.0.0):

  • Added support for ARM based M1 Macs.
  • Update libSDL to version 2.0.14.
  • Removed 2k limit on the number of characters that can be pasted into the emulator

Bug Fixes (in version 6.0.0):

  • Fixed issue with not correctly restoring machine type when loading a configuration file.
  • Fixed issue with not being able to insert a piggyback cartrdige to SDX.
image
Atari800MacX
Atari800MacX
Zdroj: www.vintageisthenewold.com
Download: https://github.com