Jak používat diskuzní server

Na stránky píšu novinky ze světa retra, jak mi můj čas a život dovolí. Nevyhledávám multiplayer, preferuji nejvíce single player, popř. multiplayer u jednoho počítače. Mým nejoblíbenějším počítačem je Amiga, z novějších konzolí to je Nintendo Wii a Switch.

Uživatelský návod, jak používat diskuzní server. Nejedná se o standardní fórum, jedná se o klon Slacku. Na příspěvky lze reagovat několika způsoby, např. zakládat vlákna, reagovat smajlíkem, citovat příspěvek... V tomto článku se podrobněji podíváme na funkčnost tohoto systému. Cílem není sepsat kompletní návod, ale ukázat základní funkčnosti při používání na počítači.

Jak používat diskuzní server

Po přihlášení na server uvidíme tuto domovskou obrazovku.

Volit můžete mezi světlým a nebo tmavým vzhledem. Vedle profilové ikonky se nachází symbol měsíce/slunce. Kliknutím na symbol se změní vzhled na tmavý a nebo světlý.

Kanály
Všechny konverzace na diskuzním serveru jsou zobrazené ve formě kanálů. Tyto kanály jsou chatovací místnosti s mnoha integrovanými funkcemi.

Jsou zde 3 typy kanálů:

 1. veřejný (kdokoliv má přístup)
 2. privátní (zde mají možnost vstupu jen vybraní uživatelé)
 3. přímý (zprávy mezi jednotlivými uživateli)

Veřejné kanály

Veřejné kanály jsou nejrozšířenější typem na diskuzním serveru. Každý kanál slouží pro diskuzi na určité téma. Každý, koho téma zajímá se může zapojit do této diskuze.
Jestliže Vám na serveru nějaké téma chybí, tak není problém vytvořit kanál nový a pozvat ostatní do diskuze. Většinou se to dělá tak, že napíše tato novinka do kanálu “General”. Do tohoto kanálu jsou automaticky připojeni všichni uživatelé a slouží jako všeobecná diskuze (čtěte off topic).

Privátní skupiny

Privátní skupiny jsou uzavřené kanály. Tyto kanály jsou viditelné jen členům, kteří v nich jsou zapojeni. Používají se především pro velmi malý okruh lidí. Zde se řeší především uzavřené testovaní, serverová záležitost stránek atd.
Do privátní skupiny je možné se dostat pouze na pozvání někým, kdo již v ní je. Administrátor může v systému nastavit, kdo může pozvat další uživatele do skupiny. V základu je systém nastaven tak, že jen administrátoři, vlastníci kanálů a moderátoři mohou pozvat ostatní uživatele.

Přímé zprávy

Přímé zprávy jsou pouze soukromé. Jedná se o konverzaci mezi dvěma uživateli.

Operace s kanály

Oblíbené

Pro lepší organizaci a možnost si trochu systém přizpůsobit je zde možnost si dát do oblíbených kanály, privátní skupiny i přímé zprávy mezi vybranými uživateli. Pro vložení kanálu mezi oblíbené, klikněte na ikonku hvězdy, která je v horním levém rohu před názvem místnosti.

Poté se hvězda stane celá bílá a kanál se objeví v levém panelu mezi oblíbenými.

Připojení se do kanálu
Jestliže chcete najít další kanály na serveru, je nutné kliknout na symbol zeměkoule, který je nad výpisem všech Vámi navštěvovaných. Po kliknutí se ukáže adresář se seznamem všech veřejných kanálů na serveru.

Kliknutím na jméno kanálu se dostanete do náhledu příspěvků. Jestliže Vás obsah zaujal a chcete také přispívat, tak pak už jen stačí kliknout na “Join”. 

Opuštění a skrytí kanálu

 • Skrytí / opuštění kanálu ze seznamu - kliknout na tři tečky a zvolit vybranou akci.
 • Napsáním příkazu v okně pro zadání zprávy: skrytí kanálu příkazem /hide, opuštění kanálu příkazem /leave

 Každý kanál má svého vlastníka a vlastník kanálu nemůže opustit kanál, dokud nenastaví vlastníkem někoho jiného. 

Zasílání zpráv

Odeslání zprávy je jednoduché: napište text a stiskem klávesy ⏎ nebo stisknutím tlačítka s vlaštovkou jej odešlete.
Jestliže chcete poslat text, který má několik řádek, pro psaní na dalším dalším řádku stiskněte klávesy ⇧ ⏎ (shift + enter).

Poslat upozornění ostatním členům

Chcete-li upozornit někoho ve vybraném kanálu, tak napište @ s jeho přezdívkou. Systém začne po napsání zavináče nabízet sám vybrané uživatele a postupným psaním se výběr zpřesňuje. Jestliže není uživatel připojen do místnosti, systém na to při napovídání upozorní. Po odeslání zprávy vybranému uživateli přijde upozornění na mobilní telefon nebo email, když nejsou online (záleží na nastavení uživatele).

Další možností je poslat upozornění všem ve vybraném kanálu napsáním @all. Ale tato funkce se využívá jen v omezených případech, pro důležitá oznámení.

Mazání zpráv

Možnost mazat vlastní příspěvky v kanálech lze (záleží na nastavení serveru administrátorem).
Když je tato volba povolená, můžete mazat své zprávy kliknutím na tři tečky u zprávy. Zobrazí se menu (nebo emotikony zobrazující jednotlivé úkony) a vyberete smazání. Po stisknutí se zobrazí varování, že bude zpráva smazána. Když varování bude potvrzeno, provede se požadovaný úkon.


Mazání zprávy na diskuzním serveru chat.flashback.cz

Emotikony

Vkládání oblíbených emotikonů do příspěvků je velmi jednoduché. Stačí stisknout tlačítko se smajlíkem v poli, kde se píší zprávy a zobrazí se jejich seznam dle kategorií, nebo poslední používané. 
Další možností je psát smajlíky, tak jak jste zvyklí a nebo psát jejich přiřazený kód. Např. napsáním :heart: bude vložen emotikon srdce. Když si necháte zobrazit náhled a začnete psát, budou se Vám dle napsaného textu zobrazovat vyfiltrované emotikony. Když na vybraném necháte myš, zobrazí se jeho textová zkratka.

Reakce na zprávu emotikonem

Můžete také reagovat na zprávu jen emotikonem. Stačí najet myší na zprávu, na kterou chcete reagovat a klikněte na symbol smajlíku s pluskem. Systém Vám nabídne výběr různé typy emotikonů. Když více lidí reaguje na zprávu stejným emotikonem, je zde vidět počet reakcí.

Nahrávání souborů

Diskuzní server umožňuje nahrávání souborů a jejich sdílení s ostatními uživateli. Když je nahrávání souborů povolené, tak jsou zde 3 možnosti, jak to udělat:

 • Kliknutím na ikonu přílohy (sponka) vedle textového pole
 • Drag-and-drop
 • Vložení obrázku ze schránky

Klávesové zkratky

 • Command (or Ctrl) + p   Otevření kanálu / Vyhledání uživatele
 • Nahoru                          Editace předchozí zprávy
 • Command (nebo Alt) + Doleva Přesun na začátek řádku
 • Command (nebo Alt) + Nahoru   Přesun na začátek zprávy
 • Command (nebo Alt) + Doprava Přesun na konec řádku
 • Command (nebo Alt) + Dolů Přesun na konec zprávy
 • Shift + Enter Nový řádek ve při psaní zprávy

Off-The-Record

Jestliže chcete začít OTR konverzaci, tak oba uživatelé musí být online! Stačí jít do zpráv s vybraným uživatelem a stisknout symbol klíče na pravé straně kanálu. Off-the-Record je šifrovací protokol k zabezpečení im komunikace.

Připnutí zpráv

Funkce připnutí zpráv je určena pro důležité zprávy, které by každý  uživatel měl vidět a tím pádem také jednoduše najít. Tato funkce je v základu povolena pouze administrátorům, vlastníkům kanálů a moderátorům.

Jak najít připnuté zprávy?

Připnuté zprávy jdou velmi jednoduše zobrazit přes pravé menu kanálu. Stačí kliknout na symbol špendlíku a zde uvidíte, jestli v kanálu jsou nějaké připnuté zprávy, nebo ne.

Vyhledávání zpráv

Vyhledávání diskuzního server podporuje “regulární výrazy” a výhodou je skvělá flexibilita hledání s možností vyhledávat položky v jakémkoliv jazyce, např. korejština, japonština. Ale to asi nebude u nás potřeba. :D

Základy regulárních výrazů

Nemusíte se je samozřejmě učit. Ale když se jich pár naučíte, uvidíte že vyhledávání a nalezení požadovaného příspěvku je o dost jednodušší. Níže naleznete pár ukázek, jak je možné vyhledávat.

Základní vyhledávání

Do vyhledávacího pole vložte požadované slovo a potvrďte klávesou Enter.

Nalezení přesného řetězce “BTW”

Napište /BTW/ pro nalezení všech textů, které budou napsány velkým písmem.
Lomítka // říkají systému, že toto je regulární výraz a takhle chceme vyhledávat.

Hledání “BTW” nebo “btw”

Napište /BTW/i , “i” za lomítkem znamená, že při vyhledávání se bude ignorovat velikost písmen. Výsledkem bude, že může najít textový řetězec “Btw” nebo “bTw” a další varianty. Hezké, že? (:

Hledání “BTW” na specifických místech

Napište /^BTW/i pro nalezení “BTW” nebo “btw” na začátku příspěvku. Symbol ^ znamená začátek příspěvku.
Napište /BTW$/i pro nalezení “BTW” nebo “btw” na konci příspěvku. Symbol $ znamená konec příspěvku.

Nalezení slovních variant

Napište /^Auto(mat|mobil)/i pro nalezení všech příspěvků, které začínají slovem “Automat” nebo “Automobil”. Textový řetězec (mat|mobil) znamená najít "mat" nebo "mobil".
Napište /(amiga|atari)/i pro nalezení příspěvků s “amiga” nebo “atari”.
Napište /(東京|京都)/i pro nalezení příspěvků kde jsou slova “Tokyo” nebo “Kyoto”. Myslím, že tyto možnosti na diskuzním serveru moc nevyužijeme. ;)

Hledání řetězce obklopeného mezerami

Napište /\s+123456\s+/i pro nalezení “ 123456 “ s mezerami před a po.

Málo příkladů?
Nebylo účelem ukázat všechny možnosti vyhledávání, jen ty základní. Ale jestliže vyhledávání pomocí regulárních výrazů zaujalo, tak doporučuji stránky níže, kde se můžete naučit o mnoho více, než v této nápovědě. 

Reference

Hvězdičkování zpráv

Oblíbené zprávy můžete “ohvězdičkovat”. Označení zpráv hvězdičkou je podobné, jako připnutí. Jen je zde jeden podstatný rozdíl, že tyto zprávy s hvězdou vidíte jen vy. Nejedná se o globální označení zpráv na serveru. V každém kanálu vidíte jen zprávy z dané místnosti. Z ostatních vidět nejsou!